Osamnesta nedelja trudnoće

18

Materica se uvećava, težište trbuha se prebacuje na donji dio, dok hormoni uzrokuju da se Vaši ligamenti i zglobovi opuštaju i zato ćete osjećati bol u leđima. Beba i posteljica su otprilike iste veličine. Posteljica raste u prečniku, ali ne u debljini. Ukoliko želite, sada je vrijeme kada možete saznati pol Vaše bebe (ona je sada duga oko 18 - 20 cm, a teska oko 200 gr).Vaša je beba postala nevjerovatno mobilna (naročito u poredjenju s Vama): sisa palac, zijeva, izvija se, guta, trepće trepavicama koje su tek počele da rastu. Počinju se stvarati obrve. Sada je beba dovoljno velika da ćete uskoro biti u mogućnosti zaista osjetiti njena kretanja. U ovo vrijeme mrežnjača oka postaje osjetljiva na svjetlost.

 

Devenesta nedelja trudnoće

19

 

Beba je sada duga oko 23 cm, a teška oko 200 – 230 gr. Razvijeni su mliječni zubi, a iza njih se formiraju i stalni. Koža je pokrivena masnom sirastom materijom koja se zove vernix caseosa. Sastoji se od masti nastale sekrecijom potkožnih lojnih žlijezda i epitelizovanih ćelija kože. Sirasti maz pokriva i štiti kožu od maceracije amnionskom tečnošću. Izgleda da ima i važnu ulogu u adaptaciji bebe iz intrauterinog u ekstrauterini život. Ranije se beba mjerila od tjemena do trtice, a sada se mjeri od glave do pete.
Kod Vas se mogu pojaviti grčevi u nogama. Učinite jednu vježbu: ispružite nogu i savijte gležanj i nožne prste prema koljenima, kako biste rastegli ligamente i olakšali sebi tu neugodnost. Takođe će Vam pomoći masaža potkoljenica.

 

Dvadesta nedelja trudnoće

20

 

Draga mama! Eto Vas na polovini puta! Eto Vas i na jednoj velikoj prekretnici trudnoće.
Dužina bebe je u ovoj NG oko 25 cm, a težina je oko 250 -  300 gr.   
Povećani protok krvi čini Vaše karlično područje dodatno osjetljivijim, a Vaše je debljanje tek jedva započelo. Beba se stalno pokreće, a Vi kažete da je još ne osjećate, tačnije neke od Vas, naročito prvorotke. Probajte da pritisnete blago stomak i uvjerićete se da će to izazvati bebine pokrete.
Beba, svakodnevno proguta nekoliko grama amnionske tečnosti, kako za svoju prehranu, tako i za vježbanje gutanja i probavljanja.

 

Dvadesetprva nedelja trudnoće

 

21

Primijetili se kako su se pojavile strije. Očajni ste! Ne treba!
Morate nešto preduzeti. Počnite tretirati svoju kožu s kremom protiv strija. To možete početi i ranije, jer je veoma važna prevencija, pošto efikasna terapija za potpuno uklanjanje strija ne postoji. Strije su linearne, crtaste atrofije kože. U trudnoći  se najčešće javljaju na trbuhu, bedrima i dojkama. Tonirane kreme mogu učiniti strije manje uočljivima. Koža Vam može biti i veoma suva, a može vas i svrbjeti. Što se bebe tiče ona je sigurna, omotana je verniksom (mliječna, zaštitna krema oko bebe – spominjali smo ranije!), a Vi se možete početi mazati hidratantnom kremom ili losionom.
Crvene krvne ćelije bebe (eritrociti) se stvaraju na samom početku trudnoće u žumančanoj vreći, a potom najvećim dijelom u jetri, dok se u ovo vrijeme počinje i s proizvodnjom bijelih krvnih ćelija (leukocita), koji su nužni u uspješnoj borbi s raznim infekcijama. U probavnom sistemu vaše bebe stvara se mekonijum (tamnozelena, gusta masa, koja izlazi iz crijeva novorođenčeta prvog dana života, a čine ga otpadne tvari, koje su se nakupljale u crijevu nerođene bebe posljednjih nedelja njenog života u materici).